Senatul a adoptat marți, 2 iunie, un proiect de lege care înăsprește pedepsele pentru agresiunile comise împotriva personalului medical, auxiliar sanitar și nemedical din unități publice sau private de asistență medicală. Proiectul a fost votat cu 110 voturi „pentru”.
Proiectul prevede și înăsprirea pedepselor:
Pentru loviri sau alte acte de violență, sancțiunile cresc de la 6 luni – 3 ani la 1 – 5 ani de închisoare.
În cazul vătămării corporale, pedepsele urcă de la 6 luni – 5 ani la 2 – 7 ani.
Pentru vătămări grave sau lovituri cauzatoare de moarte, limitele cresc de la 3 – 12 ani la 5 – 15 ani de închisoare.
De asemenea, legea introduce explicit pedeapsa pentru omorul comis asupra personalului medical, între 15 și 25 de ani de închisoare.
Pentru infracțiunea de amenințare, limitele rămân neschimbate, între 6 luni și 2 ani sau amendă și se aplică tuturor categoriilor din sistemul medical.
În plus, noile prevederi extind sancțiunile și la faptele comise împotriva membrilor de familie ai personalului medico-sanitar.
”Prin includerea explicită în art. 652 alin. (1) a personalului medical și auxiliar, legea va clarifica fără echivoc faptul că agresiunile comise împotriva acestora se sancționează mai sever, la fel ca în cazul polițiștilor, militarilor sau personalului silvic. Claritatea normei va permite organelor judiciare să aplice unitar legea, eliminând practica neomogenă determinată de interpretările divergente ale calității victimei. Adoptarea acestei modificări legislative urmărește protejarea siguranței personalului medicosanitar, consolidarea statutului și prestigiului profesiei medicale și asigurarea aplicării unitare a prevederilor Codului penal, în același timp garantând drepturile fundamentale ale angajaților din domeniul sănătății”, a transmis senatorul Cristian Resmeriță, unul dintre inițiatorii legii.
Senatul este prima Cameră sesizată, iar Camera Deputaților va avea rol decizional.
Elena Dragomir





