”Viaţa e scurtă, dar zilele sunt lungi Acuma, depinde ce faci cu zilele pe care ţi le dă Dumnezeu, poţi să le faci foarte frumoase sau poţi să nu le observi”
Municipiul Lupeni este şi a fost dintotdeauna o pepinieră de tinere talente.
Aici s-au format de-a lungul timpului nume sonore ale muzicii uşoare, populare, folk, pictori şi artişti care, evoluează pe marile scene naţionale sau internaţionale sau expun în marile galerii de artă ale lumii.
În marea salbă de stele o regăsim şi pe îndrăgita folkistă, Tatiana Stepa.
Aceasta a încântat zeci de generaţii cu melodiile sale, acum nemuritoare, mai ales, când era în cunoscutul „Cenaclul Flacăra”, un fenomen al tinerei generaţii, condus de poetul Adrian Păunescu, cel care a adunat în jurul său, poate, pe cei mai buni dintre cei mai buni dintre soliştii generaţiei anilor 1980.
Palatul Cultural din Municipiul Lupeni organizează în luna octombrie a XV – a ediţie a festivalului de muzică folk „Cântec pentru Prieteni”. Spectacolul va acea loc în data de 10 octombrie și va începe de la orele 19.00.
Primăria şi Consiliul local al municipiului Lupeni va participa în calitate de coorganizator al acestui eveniment cultural, alături de Asociaţia Cuturală „Tatiana Stepa.
În cadrul festivalului vor participa nume consacrate ale folkului românesc. Amfitrionul evenimentului va fi fiul acesteia, Cătălin Stepa, căruia I se vor alătura NARCISA SUCIU, CIPRIAN MATEIAN, AURELIAN IEPURAȘ, LUMINIȚA DONISA și CIPRIAN CIUTRE.
Doritorii pot găsi bilete la Palatul Cultural ,,Minerul” Lupeni, de luni până vineri între 10.00 și 13.00 și costă 50 de lei .
Moștenirea artistică a regretatei cântărețe continuă să trăiască prin muzica sa, inspirând noi generații de artiști și iubitori ai muzicii folk.
La propunerea fostului primar Cristian Resmeriţă, Consiliul local Lupeni a hotărât în şedinţa din 15 decembrie 2016, acordarea titlului de Cetăţean de Onoare al Municipiului Lupeni artistei Tatiana Stepa.
Este un gest de recunoştinţă, o recunoaştere a muncii asiduue pe care aceasta a dus-o pe altarul culturii şi muzicii folk. Iată că, la mai bine de aproape un an, titlul de Cetăţean de Onoare acordat inegalabilei artiste, i-a fost înmânat fiului acesteia, Cătălin Stepa, de actualul primar Lucian Resmeriţă.
Acesta e reiterat în mesajul său pe care l-a adresat opiniei publice că „este o onoare să înmâneze acest titlu celui care duce mai departe testamentul lăsat de Tatiana Stepa. Eu i-am dat diploma şi placheta omagială lui Cătălin şi ţin să-i mulţumesc pentru tot ceea ce a făcut pentru noi şi o să-l sprjinim în toate acţiunile culturale pe care le va întreprinde. Din câte am auzit în cadrul spectacolului, mama lui nu l-a auzit niciodată cântând şi este un lucru care ne duce la gândul că, acum, de acolo de Sus ea ne priveşte şi este mândră de fiul său, Cătălin”.
Memorabile rămân şi cuvintele Tatianei Stepa dintr-un ultim interviu, la care ar trebui să reflectăm cu toţii: „Cred că nu se poate trăi fără muzică, fără sunet, fără cuvânt, fără cărţi, fără ce te ajută pe tine spiritual, pentru că, până la urmă cu asta rămâi”.
Ella Schreiber





