Săptămâna trecută, la Lupeni a avut loc concursul interjudeţean de matematică „Discipolii lui Pitagora”, la acesta înscriindu-se peste 250 de elevi din Lupeni, Vulcan, Petroşani Tg Jiu, Bumbeşti Jiu, Baia de Fier, Deva, Craiova, etc. Acest concurs s-a adresat elevilor de la clase IV-VIII şi a reuşit să demonstreze că avem încă elevi, care pot să ducă mai departe tradiţia şcolii de matematică românească.
Organizatorii au beneficiat şi de sprininul Primăriei şi Consiliului local Lupeni, pentru desfăşurarea în bune condiţii a acestui interesant concurs. Trebuie felicitate iniţiatoarele şi coordonatoarele acestui concurs, profesoarele Emilia Velcea, profesor de matematică la Liceul Teoretic Mircea Eliade Lupeni şi profesoara Vitoria Giorgi, profesor de matematică la Şcoala Gimnazială Sfântul Nicolae din Tg . Jiu. Premianţii au primit din partea organizatorilor diplome şi cărţi diferite.
Elena Dragomir




