Puncte de prim ajutor în municipiul Lupeni

            Primăria Municipiului Lupeni, prin primarul Lucian Resmeriță și Subfiliala de Cruce Rosie Română Lupeni reprezentată de  președintele dr. Ana Maria Neagoe, au asigurat în baza protocolului de colaborare instituțională, tot ceea ce este necesar pentru distribuirea  de apă potabilă și asigurarea primului  ajutor pentru populația afectată de cădura extremă,  la punctul Cinema Cultural și în stația de autobuz,  vizavi de  Parcul Bărbăteni.

La cele două puncte sunt voluntari care oferă tot sprijinul celor care au nevoie de ajutor.

Perioadele de caniculă și umiditate ridicată pot crea nu doar disconfort, ci și riscuri semnificative pentru sănătate.

Persoanele cele mai vulnerabile sunt copiii mici, femeile însărcinate, vârstnicii și cei cu afecțiuni cronice. Temperaturile extrem de ridicate pentru perioade prelungite, combinate cu umiditate mare, pot duce la stres termic și alte probleme grave.

Iată câteva măsuri esențiale pentru protecția împotriva caniculei:

  • Deplasările sunt recomandate în primele ore ale dimineții sau seara, pe cât posibil prin zone umbrite, alternând deplasarea cu repausul, în spații dotate cu aer condiționat (magazine, spatii publice);
  • Evitați aglomerațiile, expunerea la soare, efortul fizic intens între orele 11.00 – 18.00
  • Purtați haine lejere, subțiri, deschise la culoare, pălării și ochelari de soare;
  • Beți 1,5-2 litri de lichide pe zi, nu prea reci, apă, sucuri naturale din fructe și ceaiuri călduțe (soc, mușețel, urzici);
  • Mâncați fructe și legume (pepene, prune, roșii) sau iaurt (echivalentul unui pahar cu apă); mâncați echilibrat și variat insistând pe produsele cu valoare calorică mică;
  • Evitați băuturile ce conțin cofeină (cafea, ceai, cola) sau zahăr (sucurile carbogazoase) în cantitate mare;
  • Evitați alimentele cu un conținut sporit de grăsimi, în special de origine animală;
  • Nu consumați alcool – vă deshidratează și vă transformă într-o potențială victimă a caniculei;
  • Mențineți legătura cu persoanele în vârstă (rude, vecini, persoane cu dizabilitati), interesându-vă de starea de sănătate a acestora și oferiti-le asistență ori de câte ori au nevoie;
  • Nu lăsați copiii/animalele de companie singuri/singure in autoturisme;
  • Cereți sfatul medicului de familie la cel mai mic semn de suferință, manifestat de dumneavoastră sau copilul dumneavoastră;
  • Persoanele care suferă de diferite afecțiunii își vor continua tratamentul, conform indicațiilor medicului. Este foarte util ca în perioada caniculară să se consulte medicul curant, în vederea adaptării schemei terapeutice la condițiile existente;
  • Pentru ameliorarea condițiilor la locul de muncă se va reduce intensitatea si ritmul activităților fizice, se va alterna efortul dinamic cu cel static și alternarea perioadelor de lucru cu perioadele de repaus, în locuri umbrite ori ventilate corespunzător.

Angella Dumitrașcu

Comments are closed.

%d blogeri au apreciat: