Biserica romano-catolică din Lupeni îşi va sărbători hramul

Sâmbătă, 16 iulie, în calendarul romano-catolic este sărbătoarea Sf. Fecioară Maria de pe Muntele Carmel. Biserica catolică din municipiul Lupeni îşi va sărbători hramul. Ea a fost construită între anii 1842-1848, în stil clasicist. Clopotele bisericii au fost aduse din Sibiu în 1927, iar orga datează din 1865 fiind opera lui Mátisfalvi Szocs Sámuel.

„Ştiţi că în 1852 a început mineritul aici şi acesta a atras specialişti de marcă din întreaga Europă, nu numai din Imperiul Habsburgic de atunci, pentru că, doar specialiştii buni au fost aduşi, nu putea veni oricine, profesia de miner era respectată după 1867. În timpul monarhiei dualiste, mineritul a luat un avânt şi mai mare, avea biserică, o şcoală confesională, care a fost demolată, apoi întreprinderea minieră a construit biserica şi casa parohială mai târziu, în 1918, după Primul Război Mondial. Statutul şcolilor confesionale prevedea construirea unei şcoli unde se învăţa în maghiară, germană şi polonă. A fost însă naţionalizată în 1948. În anul 2000 ne-a fost retrocedată, în 2004 am intrat în posesia ei şi de atunci facem diferite reparaţii majore. Din păcate, fondurile bisericii noastre sunt reduse şi încercăm prima dată să ne plătim utilităţile. Pot să spun că doar enoriaşii sprijină biserica. Am reuşit să schimbăm ferestrele bisericii şi, din păcate, facem faţă cu greu cheltuielilor legate de gaz, energie, apă, etc. Biserica noastră are nevoie de reparaţii capitale şi sperăm să primim finanţare din partea autorităţilor judeţene şi locale, pentru că, aşa au promis în campania electorală, vor ajuta toate cultele religioase. Am fost şi suntem încercaţi la greu, dar cu ajutorul lui Dumnezeu încercăm să trecem peste acestea. Mai avem aproximativ 200 de familii de catolici, populaţia fiind, din păcate, îmbătrânită şi suntem, din ce în ce mai puţini, iar tinerii se îndreptă către alte zone ale lumii, unde şi-au făcut alte rosturi în viaţă. La Lupeni, slujbele sunt distincte, în română şi maghiară. La ora 11, 00 este săvârşită slujba mare în maghiară. Se întâmplă ca la marile sărbători, de exemplu, de Crăciun sau de Înviere, slujba de la miezul nopţii se ţine bilingv, sau la alte ocazii, slujbe ecumenice, sau hramul bisericii cum se va întâmpla în ziua hramului”, a ţinut să ne declare preotul paroh, Attila Marty. (E.S.)

One comment

 1. Ivanescu Gabriel Dan spune:

  Buna ziua !

  Va rog sa-mi comunicati nr. de telefon al preotului paroh, d-l Attila Marty.

  Cu stima,
  Gabriel Dan Ivanescu
  Brasov
  0722-248415

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

%d blogeri au apreciat: